Country 102

Country 102


Tuesday, July 16, 2019

Daniels Wins Floor Title

Owen Sound | by Fred Wallace  
July 16/19 Bayshore Broadcasting Sports


Owen Sound Men's Fastball League

at Duncan McLellan Park

Harold Sutherland Construction 7 Tara Titans 1
Rams 5 Shallow Lake Sting Bantams 4
Shallow Lake Sting Midgets 6 Keady Jets 1
Allenford Astros 6 Chatsworth Yellow Jackets 5



Sutherland Construction 7 Titans 1

Matt Wardrop and Jason Finch combined for a no hitter for Sutherlands

Wardrop had a homer & a triple while Clayton Glover also had a triple



Rams 5 Sting Bantams 4

Matt Fischer belted a triple for Rams



Sting Midgets 6 Jets 1

Owen Torrie and Wade Kewageshig shared the pitching for the Midget Sting giving up 3 hits. 

Mathew Weiler and Austin McComb both hit home runs in the victory



Astros 6 Yellow Jackets 5

Mackenzie Pringle hit a 2 run homer for Allenford.

Cody Baumber had 3 hits for the Yellow Jackets.

Matt Hamilton and Ryan Greig split the win for the Astros. 

Jeremy Waterton took the loss for the Yellow Jackets. 



The Owen Sound Men's Fastball League has revised their schedule for final 2 weeks of the season;.
 

Monday July 22 

7:00PM 
Yellow Jackets @ Jets
Sting Bantams @ Allenford

8:30PM 
Ram @ Sutherlands
Sting Bantams @ Tara
 

Wednesday July 24 

7:00PM 
Allenford @ Jets
Sting Bantams @ Sutherlands

8:30PM 
Sting Midgets @ Yellow Jackets
Tara @ Sting Bantams


Monday July 29 

7:00PM 
Sting Midgets @ Ram

8:30PM 
Tara @ Sutherlands
 

Wednesday July 31
 
7:00PM 
Sting Midgets @ Yellow Jackets
Jets @ Tara

8:30PM 
Allenford @ Ram




Grey Bruce Ladies Fastball League Tonight

at Desboro

7 pm Tara vs Desboro Royals
8:30 pm Desboro Bulldogs vs Bears



Bluewater Fastball League Tonight

Wiarton Nationals at Owen Sound Selects 
7 pm Doubleheader at Duncan McLellan Park


Port Elgin Blue Devils at Belmore Sting
8:30 pm





Ontario Junior Girls Golf Championship

at Galt Country Club

Sarah Beqaj of the Toronto Golf Club shot a 6 under par & leads by 3 strokes going to Round 2 today

Ashley Chow from The Lake Joseph Club shot a 70 in the opening round and sits 4 strokes back of the lead

Morgan Rutledge of the Shelburne Golf & Country Club is tied for 46th while Emily Harlond from Shelburne is tied for 51st

The GAO Junior Boys Championship begins today at Tangle Creek Golf & Country Club at  Thornton.



GAO Junior Girls Leaderboard

1 Sarah Beqaj  Toronto Golf Club -6 - - 66 66
2 Alexis McMurray  Glen Abbey GC -3 - * - 69 69
3 Ashley Chow  The Lake Joseph Club -2 - - 70 70
T4 Victoria Zheng  Granite GC -1 - - 71 71
T4 Erin Kim  Ladies GC of Toronto -1 - - 71 71
6 Ella Weber  Rattlesnake Point GC E - * - 72 72
T7 Shehna Akbary  Diamondback Golf Club +1 - - 73 73
T7 Sarah Gallagher  Blue Springs Golf Club +1 - - 73 73
9 Nicole Gal  Oakville Golf Club +2 - - 74 74
T10 Brooke Rivers  Brampton GC +3 - - 75 75
T10 Taylor Kehoe  West Haven G & CC +3 - - 75 75
T12 Catherine Zhang  Station Creek GC +4 - * - 76 76
T12 Raesa Sheikh  TPC at Osprey Valley +4 - * - 76 76
T12 Krystal (Zhuotong) Li  The Summit G&CC +4 - * - 76 76
T15 Vanessa Chychrun  Beacon Hall GC +5 - * - 77 77
T15 Vaijayanti Bharkhada  Caledon Woods GC +5 - * - 77 77
T17 Kayla Burke  Lookout Point Country Clu +6 - * - 78 78
T17 Ellie Szeryk  Public Player +6 - - 78 78
T17 Hailey McLaughlin  Granite GC +6 - - 78 78
T17 Lauren Zaretsky  Ladies GC of Toronto +6 - - 78 78
T17 Megan Fitchett  Oshawa Golf & Curling +6 - * - 78 78
T17 Mackenzie Morrison  St. George's Golf & Count +6 - - 78 78
T17 Katie Cranston  Oakville Golf Club +6 - - 78 78
24 Mandy Zeng  Blue Springs Golf Club +7 - * - 79 79
T25 Megan Miron  Hamilton G & CC +9 - - 81 81
T25 Jue Wen  Cedar Brae GC +9 - - 81 81
T25 Rachel Demaine  Toronto Golf Club +9 - * - 81 81
T25 Zhiying(Cindy) Zhou  Grand Niagara GC +9 - * - 81 81
T25 Jillian A Friyia  Highland Country Club +9 - * - 81 81
30 Sonya Weerasinghe  Thornhill Club +10 - * - 82 82
T31 Olivia Wilkie  Bayview G&CC +11 - * - 83 83
T31 Annie Piggott  Lindsay Golf & Country Cl +11 - - 83 83
T31 Kelly Zhao  Station Creek GC +11 - - 83 83
T31 Cynthia Ni  The Summit G&CC +11 - - 83 83
T31 Maya Cote  Blue Springs Golf Club +11 - * - 83 83
T31 Sydney Foulon  Glen Abbey GC +11 - * - 83 83
T31 Madeleine Pytura  Affiliate Member +11 - - 83 83
T31 Calista Zeng  Station Creek GC +11 - - 83 83
T31 Bo Brown  Blue Springs Golf Club +11 - * - 83 83
T31 Grace Halcrow  York Downs Golf & Country +11 - * - 83 83
T41 Carly Crooks  Trafalgar Golf & Country +13 - - 85 85
T41 Jacqueline Giles  Eagle Ridge Golf Club +13 - - 85 85
T41 Peyton Costabile  Whistle Bear Golf Club +13 - - 85 85
T41 Madelin Boyd  Oshawa Golf & Curling +13 - - 85 85
T41 Lexie McKay  King's Riding GC +13 - - 85 85
T46 Emma Hansen  Blue Springs Golf Club +14 - * - 86 86
T46 Morgan Rutledge  Shelburne G & CC +14 - - 86 86
T46 Hailey Hendershott  Galt Country Club +14 - * - 86 86
T46 Cynthia Huo  Station Creek GC +14 - * - 86 86
50 Joline Truong  Trafalgar Golf & Country +15 - - 87 87
T51 Payton Bennett  Twenty Valley Golf & Coun +16 - - 88 88
T51 Emily Harlond  Shelburne G & CC +16 - - 88 88
T51 Rozlyn Rooke  Blue Springs Golf Club +16 - - 88 88
54 Sydney White  Barrie CC +18 - * - 90 90
T55 Hana Yoshida  The Summit G&CC +19 - * - 91 91
T55 Madison Ouellette  TPC at Osprey Valley +19 - * - 91 91
T55 Victoria Gates  Cambridge Golf Club +19 - * - 91 91
T58 Myranda Quinton  Blue Springs Golf Club +20 - * - 92 92
T58 Vanessa Lin  Glendale Golf & CC +20 - * - 92 92
T58 Renee Crooks  Trafalgar Golf & Country +20 - - 92 92
T58 Gabrielle Harrison  Public Player +20 - * - 92 92
T62 Courtney Howlett  Royal Ashburn Golf Club +21 - - 93 93
T62 Tara O'Connor  Cutten Fields +21 - - 93 93
64 Olivia Sargla  Galt Country Club +22 - * - 94 94
65 Gurmehar Sandhu  Rattlesnake Point GC +23 - * - 95 95
66 Kaitlyn Ellis  Rattlesnake Point GC +24 - * - 96 96
67 Karolyn Rombouts  Maple City Country Club +26 - * - 98 98

DID NOT FINISH

WD Hailey Katona  Tilbury Golf Club
WD Skylar Kew  Dundas Valley Golf & Curl
WD Jasmine Ly  Kingsville Golf & Country



Senior Ryder Cup

The third round of Senior Ryder Cup play in our region will be staged today at Legacy Ridge Golf Club. 

Saugeen Golf Club leads the standings after 2 rounds with Legacy and Shelburne tied for 2nd followed by Blue Mountain Golf & Country




NorthStars-Rivermen

The Brian E.Wood-Bug Juice NorthStar Player of the Week is Wyatt Barfoot.

Barfoot had a 2 goal game Saturday at Six nations.

The Bug Juice NorthStars will meet Six Nations in the OLA Semifinals which begin Saturday night at Six Nations.

Game 2 in the best of 5 series is Sunday night at 7 at the Harry Lumley-Bayshore Community Centre.

You can hear the NorthStars & Rivermen series live on 560 CFOS with Joe's Garage-Shorty's Grill NorthStar Radio

NorthStars Radio is brought to you in part by Image Wraps

 

Ontario Lacrosse Final Standings

Six Nations Rivermen 15 12 3 0 24
Oakville Titans 16 12 4 0 24
Brooklin Merchants 15 9 6 0 18
Owen Sound NStars 16 9 7 0 18
Ennismore JGang 15 3 12 0 6
KW Velocity    15 1 14 0 2





Provincial Gymnastics Level 8 

at Amherstburg

Olivia Daniels of the Georgian Bay Phoenix won the Provincial Championship for Floor exercise.

Competing against the top athletes in the province, Daniels also earned the bronze medal on vault & finished 4th All Around in Level 8, age 16.






Zone 8 Tyke Lacrosse

Owen Sound McCartney Property Maintenance NorthStars 12  Arthur Aces 4

Declan Linklater had a hat trick for McCartney Property Maintenance. 

Sam Humphrey and Spencer Given had a pair of goals each, which Jude Beyer, Rich Buckland, Cayleb Luckhardt, Kohen Kirby and Brady Snow added singles




Grey Bruce Mite Softball

Tara James Rouse Custom Builder Twins 10 Lion's Head 3

Landon Clarke, Ian Madill and Jesse Price with his first homer paced the offence.  

Alek Fritz, Jesse and Brayden Price pitched for Tara 
 

share this story



Bayshore Broadcasting Corporation
© 2019 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc